Здраво и добро дошли на Euroworker.org!
У будућности ћете овде често наћи вести и информације о раду у здравству у Србији.
Тражите ли нови посао у западној Европи? Радимо заједно са неким од највећих послодаваца који желе да запосле запослене!
Молимо вас да попуните наш технички лист са свим релевантним информацијама и надамо се да ћете ускоро добити понуду! Ево везе до техничког листа и свих информација које се односе на то шта радимо са вашим подацима, а шта не!
Пријавите се
Најновије вести из медицине
Овде ћете пронаћи најновије вести и информације о раду у области медицине у Србији.
Na pankreas pomislimo tek kad nešto krene po zlu: Ukoliko primetite neki od ovih simptoma, ODMAH zakažite pregled
09.12.2022
Pankreas, poznat još i kao gušterača, nalazi se u stomaku, pored tankog creva, a ima i egzokrinu i endokrinu funkciju. To znači da pomaže i u varenju i u regulaciji šećera u krvi, da igra ključnu ulogu u pretvaranju hrane u "gorivo" za ćelije.
Ova žlezda reguliše lučenje digestivnih enzima u tanko crevo da bi se normalno odvijao proces varenja hrane, a uz oslobađa u krvotok insulin i glukagon. Ukoliko digestivni enzimi počnu da rade pre nego što ih pankreas izluči, dolazi do oštećenja ovog organa...
Министарка здравља Даница Грујичић на састанку са представницима кинеског института BGI: „То је нешто о чему смо доскорo могли само да маштамо“
26.11.2022
Састанак у Влади Србије представника Пекиншког института за генетска истраживања (Beijing Genomics Institute – BGI) са министарком здравља Даницом Грујичић и министарком науке и технолошког развоја Јеленом Беговић, прошао је у знаку препознавања вишеструких бенефита које ће Србија и њен здравствени систем имати када се планови о сарадњи наше земље и кинеског института реализују.
Кинеска делегација је у пратњи министарки Грујичић и Беговић посетила и лабораторију „Ватрено око“ у Клиничком центру Србије. Том приликом министарка Грујичић је истакла да нове технологије које је развио кинески институт BGI „могу да се примене, пре свега у превенциjи више врста болести, не само онколошких, а моћи ће и из капи крви да се предвиђаjу будуће болести. Tо jе нешто о чему смо доскорo могли само да маштамо"...
MAMOGRAFSKA SNIMANJA U ROMSKOJ ZAJEDNICI U SRBIJI
12.11.2022
U toku oktobra meseca, međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, ostvaren je projekat regionalne saradnje koji je uključivao mamografska snimanja u Bosni i Hercegovini, na Kosovu i u Srbiji. Projekat je sproveden u Srbiji u romskoj zajednici, u Beogradu.
Za romsku zajednicu smo se odlučili da bismo akciju koja uključuje relativno mali broj mamografija sproveli u homogenoj zajednici koja je sa druge strane vulnerabilna i ima potrebu za zdravstvenim pregledima. U akciju je uključena ukupno 51 Romkinja starosti 40+ godina (opseg godina 40 - 73 godine, medijana 52 godine). Nasuprot zvaničnom skriningu za karcinom dojke koji se sprovodi u Srbiji u starosnoj grupi 50+, odlučili smo se na granicu od 40+, obzirom da je prosečni životni vek Romkinja u Srbiji 48 godina...
Da li je na pomolu prvi lek protiv korona virusa?
06.10.2021
Dr Miloš Babić, molekularni biolog i neurobiolog, za publikaciju Nauka u Srbiji pisao je o leku protiv korona virusa. Kako dokazati da neki novi lek funkcioniše i da je siguran? Najpre se uradi dvostruko slepa studija, kontrolisana placebom, koju nadgleda nezavisni konzilijum stručnjaka. Taj konzilijum ima široke moći, i može da naredi zaustavljanje studije iz različitih razloga: zbog neželjenih nuspojava (što skoro uvek znači da lek nikada neće izaći na tržište), zbog neefikasnosti (nema znakova da lek pomaže) ili zbog tehničkih problema u izvođenju studije.
Međutim, postoji i jedan pozitivan razlog za prekid studije: zaustavljanje zbog efikasnosti. Naime, ako se brzo pokaže da lek pomaže i spasava živote i da nema značajnih neželjenih nuspojava, postaje nemoralno davati placebo ljudima u okviru studije. Studija se, u tom slučaju zaustavlja i svi se prebacuju na lek...
ZAPALJENSKE BOLESTI CREVA - NEVIDLJIVI INVALIDITET
25.09.2021
Od zapaljenskih bolesti creva u svetu boluje oko 10 miliona osoba. Za Srbiju nema tačnih podataka, ali se pretpostavlja da sa ovom bolešću živi oko 10.000 ljudi. U većini slučajeva bolest se razvija između dvadesete i tridesete godine života, a sve češće se javlja i u dečjem uzrastu.
Zapaljenske oboljenja creva - ulcerozni kolitis i Kronova bolest su doživotne hronične bolesti koje se manifestuju velikim brojem stolica u toku dana, krvarenjem iz creva, gubitkom težine, visokom temperaturom i bolovima u stomaku. Često se događa da bolest ne bude prepoznata na vreme, pa se na dijagnozu čeka po nekoliko godina. Iz tog razloga, dolazi do teških formi bolesti koje zahtevaju dugotrajno i skupo lečenje kako bi se izbegla hirurgija, kada je potrebno odstranjivanje bolesnog dela creva. Ovo je samo jedan od problema sa kojima se pacijenti susreću...
PRIPREMITE ORGANIZAM ZA JESEN: Očistite organe za varenje i ojačajte imunitet ovim prirodnim putem!
17.09.2021
Jesenja detoksikacija organizma je najbolji način da se pripremite za predstojeći period hladnoće i nedostatka sunca kada smo podložniji prehladama i virusima. Imamo plan za vaše zdravlje, jak imunitet i dobro raspoloženje u narednom periodu.
Pred nama su jesenji meseci puni kiše, hladnoće i sivih oblaka kada ćemo neminovno biti po kućama, manje se kretati i boraviti na svežem vazduhu. Zbog toga je izuzetno važno da se dobro pripremimo i da ojačamo svoj organizam za predstojeći period. Po tradicionalnoj istočnjačkoj medicini, ovo je doba godine posvećeno plućima i debelom crevu. Ovi organi povezani su sa problemima kože, disanjem, astmom, ekcemima, osipima i vrlo suvom kožom. Svi ovi simptomi takođe su karakteristični za najhladnije doba godine, tako da je jesen odličan trenutak da se za njega pripremimo. Osnovna pravila za ishranu tokom jeseni jeste ograničenje unosa šećera, brašna, mlečnih proizvoda, alkohola što sve vodi ka smanjenju količine sluzi u organizmu. Preporučuje se ispijanje čaja od grčkog semena, jer ono otvara respiratorne puteve. Grejući začini kao što su cimet, muškatni oraščić, karanfilić, podržavaju respiratorne organe, a i digestivni trakt, a tu je i nezaobilazni đumbir koji ulazi u sastav GreenFit biljnih kapi...
Министар Лончар са министром Шераницем : имунизација и примена мера за контролу над вирусом
14.09.2021
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар састао се данас са министром здравља и социјалне заштите Републике Српске Аленом Шеранићем.
Том приликом разговарано је о актуелној епидемиолошкој ситуацији у Србији и Републици Српској, и истакнуто да је за контролу над корона вирусом од највећег значаја имунизација грађана, као и пуна примена против епидемиолошких мера.
Ima i dobrih i loših strana: 13 načina kako još PILULA ZA KONTRACEPCIJU deluje na telo
01.09.2021
Pored toga što 99% efikasno obavlja svoju osnovnu ulogu ― štiti od neželjene trudnoće, oralna kontracepcija, kao i svaki medikament, deluje i na razne druge načine.
Kada se oralna kontracepcija za žene pojavila na tržištu 1960. godine, skoro jedna trećina Amerikanki ju je koristila kao alternativu prezervativima i dijafragmi, a danas je ona najzastupljeniji vid zaštite od neželjene trudnoće u SAD, pokazalo je istraživanje Instituta Guttmacher. Što se tiče ostatka sveta, podaci se razlikuju, a u Srbiji su rezultati reprezentativnih istraživanja pokazali da kondom, kombinovanu oralnu ili intrauterinu kontracepciju koristi manje od petine žena starosti 15-49 godina koje su u braku ili stabilnoj partnerskoj vezi, dok se dvostruko veći broj žena oslanja na neefikasne tradicionalne metode kontracepcije...
Nedostatak VITAMINA D može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema: Evo kojih 10 namirnica će ga nadoknaditi
30.08.2021
Neretko nas nedostatak izlaganja sunčevim zracima, brza hrana i savremen način života mogu dovesti do toga da se osećamo letargično, umorno, bezvoljno, a ukoliko se analizom krvi pokaže da nemamo dovoljno vitamina D, s godinama možemo biti svedoci ozbiljno ugroženog zdravlja.
Za zdravo telo i duh, lekari preporučuju da se tokom letnjih meseci svakodnevno izlažene suncu barem pola sata dnevno, a tokom zime ovaj vitamin možete unositi putem namirnica i suplemenata.
U ovim namirnicama možete uživati i biti sigurni da ste deficit nadoknadili:
1. Riba
2. Punomasni mlečni proizvodi...
Лончар: Трећа доза и за оне који су пре 6 месеци примили другу
20.08.2021
БЕОГРАД, 16. августа (Тањуг) - Трећу дозу вакцине моћи ће да приме сви грађани којима је прошло шест месеци од друге дозе, а приоритет имају они којима је ослабљен имуни систем, хронични болесници, људи који су имали трансплантацију органа, као и сви они који имају обољења која не би било добро да се искомбинују са короном.
То је вечерас за ТВ Пинк изјавио министар здравља Златибор Лончар и додао да ће трећу дозу моћи да приме и сви други који сматрају да треба, али уз консултацију са својим лекаром.
Процедура за вакцинацију, додаје, биће веома једноставна, јер ће у наредним данима сви који су стекли услов за трећу дозу добити смс поруку или мејл...